Esas-Der’den Orhan Özyurt’a yanıt

Esenyurt Üniversitesi’nin kiracı olarak bulunduğu City Center AVM’deki bina için “Benim değil” diyen Orhan Özyurt’a yanıt geldi:

ESENYURT SİZİ ÇOK İYİ TANIYOR,
HALKI KANDIRAMAZSINIZ!

Geçtiğimiz günlerde Yerel Gaste’ye açıklamalar yapan Esenyurt Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Yeşilköy 2001 Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Orhan Özyurt, Esenyurt Üniversitesi’nin şu an faaliyet yürüttüğü binanın, iddia edilenin aksine kendisine ait olmadığını ve kira almadığını söylemişti.

“HALKIN AKLIYLA DALGA GEÇMEYİN!”

Özyurt’un bu açıklamalarına, 25 dönümlük araziye “Lise Kampus Alanı” tabelasını diken Esenyurt Alternatif Kültür Sanat Derneği’nden (Esas-Der) yanıt geldi. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, üniversitenin şu an içinde bulunduğu binanın sahibi görünen Koloni İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kurtuluş’un, geçmişte hem Orhan Özyurt’un CEO’luğunu yaptığı hem de farklı şirketlerde Özyurt ailesi ile ortaklık yaptığı belirtildi. Açıklamada, “Halkın aklıyla dalga geçmeyin! Esenyurt sizi çok iyi tanıyor, kandıramazsınız!” ifadeleri kullanıldı.

“60 KİŞİLİK SINIFLAR ESENYURTLU ÇOCUKLARIN KADERİ OLAMAZ!”

Açıklamada ayrıca, 25 dönümlük arazinin mutlaka geri alınacağı vurgulanarak, “60 kişilik sınıflarda okumak, Esenyurtlu çocukların kaderi olamaz. Esenyurtlu çocukların geleceği için çok önemli olan okul arazisini, iki kişinin ticari kar kaygısına kurban ettirmeyeceğiz!” denildi.

ÖZYURT NE DEMİŞTİ?

Orhan Özyurt, “Üniversiteden yüklü miktarda kira aldığım yalanları ile algı yapmaya çalışıyorlar. Binanın mülkü bana ait değil, yalan söylüyorlar!” açıklamasını yapmış Esenyurt Üniversitesi’nin içinde bulunduğu yerleşkenin tapu kayıtlarını Yerel Gaste ile paylaşmıştı. Orhan Özyurt’un paylaştığı tapu kayıtlarında, üniversitenin içinde bulunduğu binanın mülk sahibi olarak Koloni İnşaat Sanayi Anonim Şirketi görünüyordu.

ESAS-DER BELGELERLE YANIT VERDİ

Orhan Özyurt’un bu açıklamalarına Ticaret Odası sicil kayıtları ile yanıt veren Esenyurt Alternatif Kültür Sanat Derneği, Özyurt’un laf kalabalığı yaparak gerçeklerin önünü perdelemeye çalıştığını belirtti. Esas-Der, yaptığı açıklamada, Esenyurt Üniversitesi’nin şu an içinde bulunduğu binanın sahibi görünen Koloni İnşaat’ın sahibi İsmail Kurtuluş ile Orhan Özyurt’un birbirlerine yabancı olmayan, hatta ortaklık yapan ve birlikte çalışan iki isim olduğuna dikkat çekti.

ÖZYURT’UN CEO’LUĞUNU YAPMIŞ!

İsmail Kurtuluş’un 2011 yılında, basın kuruluşlarına Özyurt Madenciliğin Genel Koordinatörü sıfatıyla demeçler verdiğine dikkat çekilen açıklamada, Kurtuluş ve Özyurt soyadlarının geçmişte bir araya gelerek ortaklık yaptığı şirketlerden örnekler verildi. İsmail Kurtuluş’un, Öztaş İnşaat Akaryakıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde Orhan Özyurt’un kardeşi Metin Yaşar Özyurt ile ortaklık yaptığı, iki ismin bu ortaklığına daha sonra Esenyurt eski belediye başkanı Necmi Kadıoğlu’nun dünürü Metin Gül’ün de dahil olduğu anlatıldı.

“İNTERNETTE BASİT BİR ARAŞTIRMA YAPMAK YETİYOR!”

Dernekten yapılan açıklamada, İsmail Kurtuluş ile Orhan Özyurt’un ticari ilişkilerinin bir sır olmadığı ve Esenyurt kamuoyunda bu ikilinin iyi tanındığı belirtilerek, “Bilmeyenler, internette basit bir araştırma ile iki ismin ticari ortaklıklarına ve ilişkilerine ulaşabilir. Örneğin İsmail Kurtuluş’un, Avcılar-TÜYAP Metrobüs hattında süren çalışmalara ilişkin basın kuruluşlarına Özyurt A.Ş.’nin “Genel Koordinatörü” sıfatıyla verdiği demece ulaşmak mümkün.

“KİK’İN İNTERNET SİTESİ ORTAKLIĞI BELGELİYOR”

Bunun ötesinde, yine Kamu İhale Kurumu’nun resmi internet sitesinde İsmail Kurtuluş’un, Özyurt Madenciliğin şirket yetkilisi sıfatıyla anıldığını görmek de mümkün. Kamu İhale Kurumu’nun sitesinde, İsmail Kurtuluş ve Özyurt Madencilik isimleri şöyle geçiyor: İhale üzerinde bırakılan istekli ile ihaleye teklif veren Özyurt Madenciliğin şirket yetkililerinin (Ersoy Özalp, İsmail Kurtuluş ve Yusuf Özyurt) ihalede birden fazla teklif verip vermedikleri hususunun incelenmesi gerektiği iddialarına yer verilmiştir…”

ÖZYURT VE KOLONİ İNŞAAT İŞLERİ BİRLİKTE BİTİRMİŞ!

Dernek açıklamasında, Özyurt Madencilik ve Koloni İnşaat’ın çok sayıda işi birlikte aldığına da dikkat çekildi: “Bunlardan birisi Esenyurt Belediye Alt Geçidi ve Kıraç-Esenyurt Arası Yol Kavşak Tamamlama İhalesi’dir. Sanki kendisine çok yabancı imiş gibi lanse ettiği Koloni İnşaat’la çok sayıda iş bitiren, o şirketin sahibi ile ortaklıklar yapan Özyurt’a diyeceğimiz şudur: Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. Halkı kandıramayacaksınız!”

“ESENYURT O ARAZİYİ MUTLAKA GERİ ALACAK!”

İsmail Kurtuluş’a ilişkin belgeleri de paylaşan Esas-Der, 25 dönümlük arazinin tahsis edildiği Yeşilköy 2001 Vakfı’nın şu anki yönetim yapısına da dikkat çekti. Açıklamada, vakıf kurucularının, hile ve baskılar sonucu vakıftan ayrılmaya zorlandıklarının ortaya çıktığı belirtilerek, “Öztaş İnşaat’ın ortaklık yapısında İsmail Kurtuluş ile yan yana gelen Özyurt ve Gül soyadları, bugün Yeşilköy 2001 Vakfı’nda da karşımıza çıkıyor. Eski belediye başkanı Necmi Kadıoğlu’nun Metin Gül’ün oğlu ile evli olan kızı da Yeşilköy 2001 Vakfı’nın yönetim kurulunda yer alıyor. 2011 yılında yola çıkan vakıf kurucuları ise bugün vakfın dışında bırakılmış durumdalar. Esenyurt halkı bunları da çok iyi biliyor ve çocuklarına ait olan 25 dönümlük araziyi mutlaka geri alacak!” denildi.

25 DÖNÜMLÜK ARAZİYİ “LİSE KAMPÜS ALANI” İLAN ETMİŞLERDİ

Esenyurt Alternatif Kültür Sanat Derneği üyeleri, 25 dönümlük arazinin iade talebinin meclise gelmesinin ardından bu talebi sahiplenmiş, söz konusu araziye giderek “Lise Kampus Alanı” yazılı tabela da dikmişti. Süreç boyunca bu talebi dillendiren dernek üyeleri, ilçenin ana caddeleri ve sokaklarında afişlemeler yapıp, bildiriler dağıtarak arazinin geri iade edilmesini talep ediyor.