Eller 160 bin çocuk için değil 2 kişi için kalktı!

Esenyurt Belediye Meclisi’nde
Eller 160 bin çocuk için değil 2 kişi için kalktı!

Mülkiyeti Esenyurt Belediyesi’ne ait olan ancak sekiz yıl önce eski başkan Necmi Kadıoğlu’nun vakfına tahsis edilen 25 dönümlük arsanın yeniden Esenyurt halkına kazandırılmasını içeren başkanlık teklifi, dün yapılan meclis toplantısında AKP’li meclis üyelerinin oyları ile kabul edilmedi, Esenyurt’un çocuklarına ait olan arsa eski Başkan Necmi Kadıoğlu’nda kaldı!

“160 BİN ESENYURTLU ÇOCUĞUN GELECEĞİNİ İLGİLENDİRİYOR”

Yaklaşık bir aydır sonucu merakla beklenen toplantıda konuşan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, mecliste grubu bulunan partilerin meclis üyelerine seslenerek, 25 dönümlük arsaya ilişkin verecekleri kararın 160 bin Esenyurtlu çocuğun geleceğini ilgilendirdiğine vurgu yaptı. Esenyurt’ta 04- yaş arasında 97 bin, 4-9 yaş arasında ise 60 bin civarında çocuğun yaşadığına dikkat çeken Belediye Başkanı Bozkurt, bu çocukların geleceği için yeni okul alanlarına ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

BAŞKAN BOZKURT’TAN TÜM MECLİS ÜYELERİNE ANLAMLI ÇAĞRI

Geri alınıp, yeniden Esenyurt’a kazandırılması halinde söz konusu arsaya Lise Kampüsü yapılacağını aktaran Başkan Bozkurt, “Oyunuzu, ya geçmişte 1 nokta 2 milyar iş yapmış bir firma ile o belediyenin başkanına vereceksiniz, ya da 160 bin çocuğun geleceğine vereceksiniz, karar sizin!” ifadelerini kullandı.

O ÇAĞRI KARŞILIK BULMADI!

Başkan Bozkurt’un, yapılacak oylamanın Esenyurt’un geleceği ile iki kişinin geleceği arasında olduğuna dair yaptığı bu vurgu AKP’li meclis üyelerinden karşılık bulmadı, Sayıştay’ın arsa tahsisine ilişkin verdiği olumsuz rapora rağmen AKP Grubu, arsanın vakıfta kalması yönünde oy kullandı, MHP’li iki meclis üyesi ise çekimser kaldı.

NE OLMUŞTU?

2011 yılında dönemin belediye başkanı Nemci Kadıoğlu tarafından Yeşilköy 2001 Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı’na tahsis edilen 25 dönümlük arsanın geri alınması için bir ay önce Esenyurt Belediye Meclisi’ne gelen başkanlık teklifinin karara bağlanması, AKP Grubu’nun ek süre istemesi üzerine ertelenmiş ve Ekim ayı meclis oturumuna kalmıştı. AKP Grubu’nun bir aydır üzerinde çalıştığı Komisyon Raporu, dün gerçekleşen Esenyurt Belediye Meclisi Ekim Ayı 2. Oturumu’nda 5. Madde olarak gündeme geldi.

SAYIŞTAY’DAN ALINTI YAPTILAR AMA TERSİNİ YAZDILAR RAPORA

Hazırladıkları Komisyon Raporu’nda, Sayıştay’ın söz konusu arsa tahsisine ilişkin yaptığı olumsuz değerlendirmeye ve hukuka aykırılığa da yer veren AKP’li Hukuk Komisyonu üyeleri, buna karşın Başkanlık Teklifi’nin aksine arsanın ilgili vakıfta kalması gerektiğini içeren görüşlere yer verdi.

MHP TARAF OLMADI!

Toplantıda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Kaya, konunun meclisten ziyade hukuki yoldan çözülmesi gerektiğini belirterek oylamada tarafsız kalacaklarını söyledi. MHP’li Kaya, “Bugünkü tahsis konusu bizim gördüğümüz kadarı ile daha çok hukuki bir durumu kapsadığı görünüyor. Daha önce tahsisi yapan her iki partinin meclis üyeleri de burada mevcutlar. Bu tahsis yapılmış ama tahsis yapıldıktan sonra birçok revizyona uğramış, kendi içlerinde alınmış, verilmiş, devredilmiş. Bana göre meclisten ziyade hukuksal yolla çözmek daha mantıklı geliyor. Daha önceki hatayı tamam düzeltelim, burada kamu yararına bir şey çıkacak ortaya diyoruz ama mevcut yönetimin de bunu okul yapacağına dair ayırdığı bir kaynağı göremedik. Tamam biz bu tahsisi kaldıralım ama buraya okul yapacağız diye bir proje ile gelinmedi. Onun için tahsisin iptali konusunda Milliyetçi Hareket Partisi olarak biz tarafsız ve çekimser kalmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“KARARINIZI BEN KONUŞTUKTAN SONRA VERSEYDİNİZ KEŞKE!”

MHP’li Kaya’nın bu açıklamaları üzerine konuşan Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Ben konuştuktan sonra keşke kararınızı verseydiniz, çünkü kafanızdaki soru işaretlerini cevabını bizzat vereceğim. Tabi karar sizin, saygı duyarım ama sizin vereceğiniz kararın da çok önemli olduğunu bilin. Aslında kararı siz vereceksiniz bir anlamda. Çünkü Milliyetçi Hareket Partisi’nin vereceği karar göre bir karar çıkacak bu meclisten” yorumunu yaptı.

AKP’Lİ ÇAKIR ÜNİVERSİTENİN AVUKATI ÇIKTI!

AKP’nin hazırladığı komisyon raporuna ilişkin konuşan CHP’li isimlerden Selçuk Günerhan, Hukuk Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Kadir Çakır’a dikkat çeken bir soru yöneltti. Rapora ilişkin, “Bu raporda yazılanların tamamına katılmıyorum. Bu Esenyurt Belediyesi Hukuk Komisyonu’nun değil adeta üniversitenin avukatının hazırladığı bir rapor!” değerlendirmesini yapan CHP’li Günerhan, “Ben buradan Kadir beyin Esenyurt Üniversitesi’nin avukatı olup olmadığını soruyorum?” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTENİN AVUKATI MISINIZ?”

CHP’li Günerhan’ın bu sorusu üzerine söz alarak cevap veren AKP’li Kadir Çakır, “Avukatım” demek yerine “Hukuk Danışmanlığı hizmeti veriyorum” ifadesini kullanmayı tercih etti. Çakır, “Ben Yeşilköy 2001 Vakfı’nın veya mütevelli heyeti üyelerinin avukatlığını yapmıyorum. Aynı zamanda İstanbul Esenyurt Üniversitesi’nin üyelerinin de şahsi avukatlığını yapmıyorum. Ama Esenyurt Üniversitesi’nin tüzel kişiliğine Hukuk Danışmanlığı hizmeti veriyorum” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Meclisi yöneten Başkan Kemal Deniz Bozkurt, AKP’li Kadir Çakır’a, “Yani siz Esenyurt Üniversitesi’nin avukatı mısınız?” sorusunu bir kez daha yöneltti. Çakır da, “Evet Hukuk Danışmanıyım, Avukatıyım” yanıtını verdi.

“OYLAMAYA KATILAMAZSINIZ!”

AKP’li Çakır’ın bu cevabının üzerine Başkan Bozkurt, “O zaman meclise ve oylamaya katılma hakkınızın olmaması lazım, etik açıdan katılmamanız lazım” değerlendirmesini yapsa da Çakır, “Hayır başkanım, bunu bende araştırdım baktım bir engel durumu söz konusu değildir” dedi.

“BUNU HUKUKEN ARAŞTIRACAĞIZ”

Çakır’ın oylamaya katılmaması yönündeki görüşlerini yineleyen Başkan Bozkurt ise, “Bence bir üniversitenin avukatıysanız, o üniversitenin yeriyle ilgili bir tahsis varsa ben sizin yerinizde olsaydım katılmazdım toplantıya orada da görüş bildirmezdim, bununla ilgili hukuki sürece de bakacağız” diye konuştu.

“0-9 YAŞ ARASINDA 160 BİN ÇOCUĞUMUZ VAR”

Siyasi partilerin meclis üyelerince yapılan değerlendirmelerin ardından son konuşmayı Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt yaptı. Esenyurt’taki çocuk nüfusa ilişkin rakamlar veren ve eğitim alanı konusundaki ihtiyaçları anlatan Başkan Bozkurt, şöyle konuştu:

“Esenyurt’ta 0-4 yaş arasında 97 bin çocuk yaşıyor 2018 verilerine göre. Yani dört sene sonra bu çocuklar dokuz yaşına gelecekler. 4-9 yaş arasında ise 60 bin civarında çocuğumuz var. Bu şu demek her okul döneminde, dört yılda bir aşağı yukarı 37 bin kişilik bir çocuk nüfus geliyor. Şu an sınıf mevcutlarının ortalama 60 kişi olduğunu az önce Emine hanım rakamlarla anlattı. Eğer bir şey yapmaz isek, o çocukların elinden tutmaz isek hiçbir umudum kalmaz. 0-9 yaş arasında 160 bin çocuk, Bulgaristan’da bile o kadar çocuk yoktur bence! Dolayısıyla bizim vicdanen, hukuken, ahlaken siyaset yapmamamız gereken tek yer burasıdır. Yaptığımız her bir yanlış o çocukların hayatlarını karartacak.”

“SAYIŞTAY İNCELEMİŞ, YANLIŞ DEMİŞ!”

“Sayıştay incelemiş ve demiş ki “Bu tahsis yanlıştır!” Ve diyor ki yine “Eğer 2-3 yıl içerisinde yapmadıysan bunda bir kötü niyet vardır, burası başka amaçlarla kullanılacaktır.” Bununla ilgili emareler var mı? Evet var!”

“İŞLEYİŞE BAKINCA YÜREĞİM SIZLIYOR!”

“O işin işleyişine baktığınızda benim yüreğim sızlıyor! Nakipoğlu ailesi var kimdirler bilmiyorum, tanımıyorum ama bildiğim kadarı ile okul yapan da bir aile. Ondan sonra bu kişileri caydırmak için bir encümen kararı alıyorlar. Adamlar artık uğraşmak istemiyor, lanet olsun diyor, alın vakıf sizin olsun diyor, vakfı terk edip gidiyorlar. Sonra başka bir karar alınıyor! O zamanki kararı Cumhuriyet Halk Partisi almadı ki, AK Parti aldı! Yanlış dediğiniz karara aslında siz imza attınız. Bakın arkadaşlar Esenyurt’ta 160 bin çocuğun hayatıyla oynuyoruz, 160 bin çocuğun!”

“ÜNİVERSİTEYİ 100 MİLYONA SATILIĞA ÇIKARTMIŞLAR!”

“Beni birisi aradı, dedi ki “Ya bir üniversite satışa çıkartılmış 100 milyon değerinde bir arsası varmış, bu arsanın durumu nedir?” Demek ki envanteri kabul edip vakfı birilerine devretmeye çalışıyorlar. Biz bu işin bileşeni mi olacağız? Bize ne! Esenyurt Belediyesi’ne 1 milyar 200 milyonluk taahhütle iş yapmış bir kişi ve geçmişte o belediyenin yönetiminde bulunan kişinin olduğu bir vakıf, diğer tarafta da 160 bin çocuk! Karar sizin! Vicdanınıza kalmış bir şey!”

“BUNU SONUNA KADAR GÖTÜRECEĞİM!”
Ben bunu sonuna kadar götüreceğim! Ne demek bu? Bugüne kadar el kaldırmadım ama bugün bu tahsisin iptali için el kaldıracağım, cezasını çekmeye de razıyım. Bunu yapmazsak ne olacak? Zaten bir tıp fakültesi var, İstinye Tıp Fakültesi var orada! Tıp fakültesini kazanan kaç tane Esenyurtlu var? 20, 30, 50, 10? Yok! 160 bin mi ve bu 160 binin içinden tıbbı, mühendisliği, avukatlığı, hukuku ve diğer dalları kazanabilecek 3 bin, 5 bin, 10 bin genç mi hazırlayalım yoksa bu kişilere burayı tahsis mi edelim? Karar sizin!”

“MHP’Lİ ARKADAŞLARIN KARARI SONUCU BELİRLEYECEK”

“Tahsisin yanlışlığı ortada, eğitim ihtiyacını söyledim, yanlış ilişkiler de gayet açık ve ortada! Bu konuda özellikle Milliyetçi Hareket Partili arkadaşların, özellikle kendisini vatansever, sonsuz inanıyorum, biraz önce kamu yararından bahsettiniz, sizin vereceğiniz karar tamamen bunun sonucunu belirleyecek. Tabii ki AK Partili arkadaşların kararları da diğer arkadaşlar kadar önemli ama onlar anladığım kadarı ile bir grup refleksi ile davranma oluşmuş inşallah öyle değildir.”

“KARAR ÇIKMAZSA TEKRAR MECLİSE İADE EDECEĞİM”

“İnşallah buradan doğru bir sonuç çıkar, çıkmazsa kararı yeniden meclise iade edeceğim, usul bu çünkü, “Neden mahkemeye götürmüyorsunuz?” usul bu. Tekrar iade edeceğim, eğer oradan da aynı karar çıkarsa mahkemeye götüreceğim, ondan sonra da arkadaşlarımız yetkilerini kötüye kullanıyor diye gereğini yapacağım!”

“YA 2 KİŞİNİN GELECEĞİ YA DA 160 BİN ÇOCUĞUN!”

“Burada kesinlikle kamu yararı var! Şüphe hiç götürmez! Söyleyeceklerim bu kadar, gerisini sizlerin vicdanına bırakıyorum, karar sizin! Oyunuzu, ya geçmişte bir nokta iki milyar iş yapmış bir firma ile o belediyenin başkanına vereceksiniz, ya da 160 bin çocuğun geleceğine vereceksiniz, karar sizin!”

AKP’NİN OYLARI İLE ARSA ESKİ BAŞKANDA KALDI

Başkan Bozkurt’un yaptığı açıklamaların ardından geçilen oylamada arsanın Yeşilköy 2001 Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı’nda kalmasını öngören Komsiyon Raporu, AKP’lilerin 23 EVET oyu ile kabul edildi. Rapora CHP’li 19 meclis üyesi HAYIR derken 2 MHP’li meclis üyesi çekimser kaldı.

OYLAMA SONUCUNA İLİŞKİN BOZKURT NE DEDİ?

Oylamanın ardından kısa bir değerlendirme yapan Belediye Başkanı Bozkurt’un MHP’li meclis üyelerine sitemi vardı. Başkan Bozkurt, “Ak Parti grubu tahsisin devam etmesi yönünde oy kullanmışlardır, Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti grubu tahsisin iptaline yönelik karar vermişlerdir, Milliyetçi Hareket Partisi grubu da üzülerek söylüyorum çekimser kalarak aslında AK Parti’ye destek vermişlerdir!” ifadelerini kullandı.

“MECLİSE İADE OLURSA KARARIMIZI GÖZDEN GEÇİREBİLİRİZ”

Başkan Bozkurt’un sitem içerikli bu sözleri üzerine söz alan MHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Kaya, “Sayın başkan biz AK Parti’ye destek vermedik, burada inanmadığımız ya da ikna olamadığımız bir konu için oy kullanmak istemedik, meclise tekrar iade ederseniz ikinci oylamada kararımızı gözden geçirebiliriz” şeklinde konuştu.