Çarşamba , 21 Mart 2018

Esenyurt`ta Dolandırıcılık Operasyonu

istanbul-esenyurtta--d85dfb843d3e6acb4f20

Telefon dolandırıcıları yine iş başında!

Bu sefer de yine kendi çaplarında bir “çağrı merkezi” oluşturarak kendilerini kamu kuruşlarından olarak tanıttılar.
Telefondaki aradıkları mağdurları

” Çekiliş yaptık, siz cep telefonu kazandınız”, “borcunuz var borcunuzu ödemezseniz, evinize icra gelecek.” diyerek milleti dolandırıyorlardı. Bazı aramalarında ise ” Çeyrek altın kazandınız.”  diyerek vatandaşları kandırıyorlardı.

Polis ekipleri aldıkları ihbarla şebeke çetesine baskın düzenledi. Baskında 45 kişi ile çete liderleri oldukları öğreniler 5 diğer kişide gözaltına alındı.
Şüpheli dolandırıcıların telfonda mağdurlara bahsettikleri cep telefonu yerine  poşet çay, masaj kremi, cinsel içerikli haplar, bozuk kol saatleri ve cep telefonlar gibi kullanılamayacak eşyalar göndererek, vatandaşlara tuzak kuruyorlardı.

Gizli şebekenin  kullandığı bilgisayarı inceleyen polis arama ekipleri,ilk aramada on binlerce kişiye ait cep telefonu ve birkaç kişisel bilgilerin olduğunu belirtildi. Polis ekipleri bu bilgilere nasıl ulaştıklarını araştırıyor.

İstanbul`da polise durumu  bildiren mağdur vatandaşlar, polise kendilerini cep telefonuyla arayarak dolandırdıklarını söylediler.
Bazı mağdurlar ise durumu şöyle anlattı;

“Beni arayarak kendilerini Teknoloji Genel müdürlüğü personeli olarak tanıttılar. Kredi kartı ile yaptığım alışveriş karşılığında çekilişe katıldığımı ve 2 bin 750 lira değerinde hediye paketi kazandığımı söylediler. Bunun 1000 lirasını hediye çeki olarak alacağımı, diğer bölümün ise akıllı cep telefonu olarak bana gönderileceğini belirttiler. İşlemler karşılığında benden istenen 169 lirayı PTT şubesi aracılığı ile onlara gönderdim. Ancak bana gelen paketin içinden sadece kırık bir cep telefonu çıktı”

Şebeke çetesi ile ilgili artan şikayetlerin yanı sıra, müracaatçı sayısının kısa süre de 22 `ye çıktığı bilgisi alındı. Birkaç mağdurun anlattığına göre ise “Borcunuz var. Ön ödeme yapmazsanız, evinize icra gelecek”, “çeyrek altın kazandınız” gibi sözlerle milletten para istedikleri öğrenildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü  aracılığıyla dolandırıcılık olayıyla ilgili gerçekleşen soruşturmada polis ekipleri, dolandırıcılık olaylarını yaptıkları  Esenyurt, Sultaniye mahallesi, Cumhuriyet meydanında bulunan bir iş merkezinde bulunan 6. kata baskın düzenledi.

Yapılan baskında çete başı olan Hüseyin. B.(19), Murat K.(43), Sezer A.(48), Volkan K.(19), Adem G.(45) a ile 45 toplamda 5 kişi gözaltına alındı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*