Kemal Deniz Bozkurt, 25 Dönümlük Arsa İçin Annelere Seslendi:

KAMUOYUNA DUYURUN, ANLATIN, BİLGİLENDİRİN.
BU ONURLU BİR İŞ!

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Esenyurtlu kadınlara ve annelere seslendi, Yeşilköy 2001 Vakfı’na tahsis edilen 25 dönümlük arsanın Esenyurt’a geri kazandırılması için destek istedi.

Belediye Kültür Merkezi’nde Esenyurtlu kadınlar ve annelerle bir araya gelen Başkan Bozkurt, arsanın tahsisi ve sonrasında yaşananların perde arkasını anlatarak, kadınların ve annelerin arsa meselesini kamuoyuna anlatmalarını istedi.

“Esenyurt’un gücü gençleridir, o yüzden dedik ki; “Umudun Şehri”. Genç varsa umut vardır. İyi yetiştirirsek, onları doğru donatırsak umudumuz var demektir” diyen Başkan Bozkurt, bunun için altyapısı güçlü yeni okulların yapılması gerektiğini vurguladı.
Seçim öncesinde duyurusunu yaptığı Lise Kampüsü projesini hatırlatan Başkan Bozkurt, bu projeyi yapabilmek için iadesini istediği 25 dönümlük arsanın hikâyesini ve arka planını anlattı.

“SEÇİMİ KAYBEDECEKLERİNİ ANLAYINCA HAREKETE GEÇMİŞLER”

“Sizlerden rica ediyorum bunu kamuoyuna duyurun, bilgilendirin” diyen Başkan Bozkurt, şöyle konuştu: “Esenyurt Üniversitesi’nin bağlı olduğa vakfa tahsis edilmiş bir arsa var. 2011 yılından bugüne kadar sekiz yıl geçmiş, ne hikmetse seçimi kaybedeceklerini anladıktan sonra, yani 2019’un Şubat’ından itibaren birden oraya imar durumu almak için harekete geçmişler, bu yeri elde tutabilmek için oraya imar durumu istemişler. Bir önceki belediye başkanı vermemiş o da hissetmiş bir şeyler, bizim zamanımızda da tam bir tahsis olmadığı için verilmedi. Bunu geri almaya çalışıyoruz.”

“ENCÜMEN KARARLARI NİYETLERİNİ ORTAYA KOYUYOR!

“Bu arsa nasıl verilmiş biliyor musunuz? Mecliste anlattım, burada da anlatayım. 2011 yılında tahsis ediliyor, tahsis edilen kurum Nakipoğlu ailesinin kurduğu bir vakıf, kimdirler bilmiyorum. Bu arsa tahsis edildikten sonra belediye encümeninde bir karar çıkartıyorlar, diyorlar ki, “Buraya yapılan ticari alanların yarısı belediyenin yarısı da vakfın olacak”. Aslında öyle bir şey yok, ticaret için tahsis edilmiş değil, üniversite kurulması için tahsis edilmiş ama niyetlerini ortaya koyuyorlar, “Burayı da ticarete dönüştürelim, bizim payımızı da unutma!” diye başlıyorlar aralarında tartışmaya. Ama zaten bilerek yaptıkları belli, Nakipoğlu Ailesi diyor ki, “Alın vakfı size veriyorum, bu işle de uğraşmıyorum vakfı devrediyorum!”. Kime devrediyor? Belediye başkanının ailesine, damadına ve 15 yılda Esenyurt’ta 1.2 milyar liralık ihale alan, iş yapan Özyurt A.Ş. ve onun birlikte olduğu kişilere devrediyor. Bu devir gerçekleştikten sonra hani bir encümen kararı almışlardı ya, onu da diyorlar ki, “Biz vazgeçtik, yarı yarıya değil tamamı Esenyurt Üniversitesi’ne verilsin!” yani “ticari alanlardaki hakları da onlara verelim” diyorlar. Şimdi buradaki mesele niyetin ne olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.

“ARSAYI DEĞER GÖSTERİP DEVRETMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Ben göreve geldikten sonra zaman zaman beni arayanlar oldu, “Böyle bir üniversite varmış, üniversite satılıyor, yüz milyon değerinde de arsası varmış. Belediye tahsis etmiş, onu geri alacak mısınız almayacak mısınız?” Belli ki arsayı yüz milyon değerinde gösterip birilerine devretmeye çalışıyorlar. Biz bütün bunları inceledik, diğer sıkıntıları düşünerek meclise getirdik. Mecliste ne oldu? AK Parti’nin meclis üyeleri reddetti, Milliyetçi Hareket Partisi’nin meclis üyeleri çekimser kaldı. Dört tane meclis üyesi gelmemişti AK Parti’den, Milliyetçi Hareket Partili meclis üyelerini uyardım o gün, “Sizin vereceğiniz oylar çok önemli” dedim. Onlar çekimser kaldığı için bu arsanın tahsisini iptal edemedik. Dolayısıyla şimdilik Lise Kampüsü yapmayı biraz ötelemiş olduk.”

“HALKIN İŞE EL KOYDUĞUNU GÖRMELİLER”

“Ama bunun peşini bırakmayacağız! Sizlerden de ricam, annesiniz, çocuklarınızın geleceğini herkesten daha çok düşündüğünüzü biliyorum, bunu paylaşın, bu onurlu bir iş! Halkın işe el koyduğunu görmeliler.”

“YİNE OY VERMEZLERSE MAHKEMEYE TAŞIYACAĞIM”

“Meclise iade edeceğiz yine mi oy vermediler, ben mahkemeye taşıyacağım. Eğer mahkeme bizi haklı bulursa, “Yetkilerini kötüye kullanıyorlar” diye meclis üyeliklerinin iptali için Danıştay’a dava açacağım! Bunu mecliste de söyledim, açık açık söyledim “İzleyeceğim yol bu, haberiniz olsun!” dedim.