Çarşamba , 21 Mart 2018

Savcılıktan CHP’li altı meclis üyesine “Basın Özgürlüğü” dersi!

CHP’li meclis üyelerinin, “iftira ve hakaret” ettiği gerekçesiyle gazetemizin İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Erdal Karasansar hakkında yaptığı suç duyurusunu değerlendiren Cumhuriyet Başsavcılığı,  başvuruyu “Takipsizlikle” sonuçlandırdı. Kararın gerekçesi ise, Basın Özgürlüğü’nden bihaber olan meclis üyelerine ders niteliğindeydi.

avcılar-belediyesi-chpli-altı-meclis-üyesine-basın-özgürlüğü-dersi

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP’li meclis üyeleri Erol Mumcu, İsmet Çelik, İsmail Algül, Cafer Çadırardıç, Erol Yılmaz ve Ali Ekber Çelik’in, gazetemizin İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Erdal Karasansar hakkında yaptığı suç duyurusunu karara bağladı. CHP’li meclis üyeleri, Avcılar Belediyesi’nin Nisan ayında gerçekleşen meclis toplantısına ilişkin yaptığımız “Yazıklar Olsun” başlıklı haberle ilgili hakaret ve iftira suçlarının işlendiği gerekçesiyle suç duyurusu yapmıştı. Başvuruyu değerlendiren Cumhuriyet Başsavcılığı ise, haberde hakaret ve iftira suçlarının işlenmediğini, eleştiriden ve yorumdan ibaret olduğuna dikkat çekerek, şikayete konu haberi basın özgürlüğü kapsamında değerlendirdi ve takipsizlik kararı verdi.

Başsavcılığın kararı, hakaret ve iftira içermemesine karşın haberimizle ilgili “hakaret ve iftira var” iddiasında bulunan CHP’li meclis üyeleri için adeta basın özgürlüğü dersi gibiydi.

Karara ilişkin sunulan gerekçede Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Türk Ceza Kanunu’ndan örnekler veren Başsavcılık, şu ifadelere yer verdi:

“..şikayete konu yazı içeriğinde doğrudan hakaret niteliğinde söz ve bu anlama gelebilecek yorum bulunmadığı, haberin eleştiri ve yorumlardan ibaret olduğu, bu hali ile şikayet konusu yazı ve haberlerin T.C. Anayasası’nın  25.maddesinde düzenlenen, ‘Düşünce ve kanaat özgürlüğü’, 26. Maddesinde düzenlenen, ‘Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü ile 28.maddesinde ve 5187 Sayılı Basın Kanunun 3. Maddesinde düzenlenen, ‘Basın özgürlüğü’ kapsamında, düşünce açıklama,bilgi verme ve eleştiri sınırları içerisinde kaldığı, açıklanış şekliyle konusu arasında düşünsel bir bağ bulunduğu ve nesnel bir açıklama ile desteklendiği, eleştiri ve değer yargılarının  sert ve çarpıcı bir üslupla  dile getirilmiş olsa bile belirtilen özgürlükler kapsamında hukuka aykırı kabul edilmesinin mümkün olmadığı, bu hali ile hakaret ve iftira şuçlarının unsurları bakımından oluşmadığı,  tüm soruşturma evrakı kapsamında anlaşılmakla;

Kamu adına TAKİBATA MAHAL OLMADIĞINA, kararın müştekilere ve şüpheliye tebliğine, kararın tebliğinden itibaren 15 (onbeş)  gün içinde, Bakırköy Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazı kabil olmak üzere, C.M.K. nun 172 ve 173. Maddeleri gereğince karar verildi.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*